Ogrzewanie domu - jak oszczędzić koszty?

Ogrzewanie domuProblem z utrzymaniem ciepła w domu jest szczególnie ważny zima. W tym tekście zamieszczone są porady ogólne oraz kilka wskazówek dotyczących okien i systemów ogrzewania. Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić, gdy czujemy chłód lub koszty ogrzewania są dla nas zbyt wysokie to uszczelnienie miejsc w których najwięcej traci się ciepła (okna, drzwi, itd.).

Należy zadbać o to by grzejniki były odsłonięte. Często zasłaniamy je meblami lub zasłonami okienny (może to pochłonąć nawet 20% ciepła, które dają grzejnik). Dodatkowo w marketach budowlanych można kupić srebrną folię, którą zamontujemy na ścianie za kaloryferem.

Spełnia ona dwie funkcje: odbija promieniowanie cieplne umożliwiając efektywniejsze nagrzewanie powietrza przepływającego między grzejnikiem a ścianą, i z drugiej strony stanowi izolację ograniczającą wypromieniowywanie ciepła w ścianę zewnętrzną budynku, która z założenia jest chłodniejsza. Dobrze jest też zakręcać kaloryfery, kiedy wychodzimy z mieszkania. Na noc można zmniejszyć temperaturę do 18 stopni Celsjusza. A także wyłączać ogrzewanie lub zmniejszać moc grzewczą kiedy wychodzimy z domu do pracy. Istotne jest wietrzenie mieszkania. Należy zrezygnować z uchyłków na rzecz wietrzenia krótkiego a intensywnego. Wietrzymy 5-10 minut (taki czas nie doprowadzi do wyziębienia ścian), przed wietrzeniem zakręcamy zawór termostatyczny, otwierając jak najszerzej okna.

Okna

Ponieważ najwięcej ciepła „ucieka” nam oknami. Dobrze jest zapoznać się z możliwościami jakie dają nam nowoczesne rozwiązania w dziedzinie stolarki okiennej. Na właściwości energooszczędne okna ma wpływ kilka podstawowych parametrów, ale głównym ich wyznacznikiem jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw) . Określa on ilość strat ciepła spowodowanych różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Na „Uw” składają się wszystkie rozwiązania jakie zastosował producent rodzaju wzmocnień, liczby i szerokości komór w profilu, liczby tafli szkła oraz rodzaju ramki. Najważniejsza w utrzymaniu ciepła w domu jest szyba, im jest bardziej zaawansowana technicznie (np. jeśli mamy zamiast dwu trzy tafle szkła w jednym oknie) tym większa termoizolacja. Na przykład standardowo w oknach są stosowane pakiety dwuszybowe z przestrzenią międzyszybową wypełnioną argonem. Następnie przy wyborze okna do mieszkania trzeba zwrócić uwagę na profile. Niestety przepuszczają najwięcej zimnego powietrza do naszego domu. Dlatego najkorzystniej wypadają takie okna, w których rama okienna stanowi jak najmniejszą procentowo część okna. Warto jak najbardziej uprościć okno by było ono najbardziej energooszczędne. Dodatkowo w celu zwiększenia szczelności okna stosuje się tzw. ciepły montaż trójwarstwowy, w którym poza standardowo stosowaną pianką poliuretanową do uszczelnienia używa się dodatkowo od strony zewnętrznej folii wodoodpornych i paroprzepuszczalnych oraz od strony wewnętrznej folii paroizolacyjnych. A, także wiele innych rozwiązań z zapoznania się którymi serdecznie polecam.

Źródła ciepła

Na koniec chciałem opisać jak można jeszcze zaoszczędzić dzięki wyborze odpowiedniego sposobu zasilania. Mieszkańcy bloków nie mają niestety wyboru, spółdzielnia stawia wymogi co do mocy jaką mogą mieć poszczególne kaloryfery w mieszkaniu. Domy jednorodzinne najczęściej wykorzystują piece na węgiel. Jest to powszechne rozwiązanie ale jeśli mamy środki finansowe to dobrze jest zainwestować i zmienić instalacje na energooszczędną.
Do wyboru mamy: Kotły gazowe, kotły na paliwo stałe typu ekogroszek, pompę cieplną a nawet alternatywne źródła (energia wiatru, ogniwa słoneczne). Z czego najciekawsze opisane są poniżej.

Kocioł - Zasada działania kotła jest bardzo prosta. Spalane paliwo (gaz, węgiel, olej opalowy itp.) wytwarza ciepło ogrzewające nośnik (np. wodę), który dalej rozprowadzany jest za pomocą instalacji po całym domu. Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem jest kocioł kondensacyjny, który poza wykorzystaniem ciepła powstającego bezpośrednio z reakcji chemicznej spalania gazu, odzyskuje dodatkowo ciepło z powstałej pary wodnej oraz dodatkowo ciepło skraplania (przemiany fazowej) tej pary, które w przypadku kotłów tradycyjnych, usuwane są za pomocą komina na zewnątrz (to ciepło jest tracone).

Pompa cieplna - Jednym z niekonwencjonalnych źródeł ciepła w budynku energooszczędnym jest pompa ciepła. Jest to instalacja przekształcająca energię cieplną zgromadzoną w naturalnych źródłach niskotemperaturowych takich jak woda, powietrze czy ziemia w ciepło potrzebne do ogrzewania domu bądź przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zasada działania pompy ciepła polega na pobraniu energii cieplnej ze źródła o niższej temperaturze i przekazaniu jej do pomieszczenia wymagającego ogrzania (jest to mechanizm bardzo podobny do domowej lodówki, która, aby chłodzić wnętrze musi ogrzać pomieszczenie). Z 1 kWh energii elektrycznej zużywanej przez takie urządzenie do pozyskania energii cieplnej, uzyskujemy nawet 5 kWh.

Oczywiście jest to skrócona informacja na temat metod i sposobów pomagającym nam przetrwać chłodne dni. Polecam zapoznanie się z informacjami jakie dają producenci na swoich stronach lub fachowcami przed rozpoczęciem remontu / budowy.


Kontenery na śmieciŻyjąc w dzisiejszym świecie, dobrze wiemy jak wiele śmieci jesteśmy w stani


W zimowe wieczory nie chce się wychodzić z domu szczególnie gdy na dworze panują minusowe temperatury. Jednak, żeby w n


Poprzez właściwe ogrzewanie i wietrzenie, można nie tylko zaoszczędzić na energii, także zyskuje się na zdrowym powietr


PosadzkaOgrzewanie podłogowe przynosi wiele korzyści. Jest wygodne w użyciu, pozwala zaoszczędzić miejsce w pomi

    Miasta: Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań, Wrocław, Lublin, Gdańsk

    Województwa: mazowieckie, łódzkie, małopolskie, wielkopolskie, dolnośląskie, lubelskie, pomorskie